Podręczniki do nauki

Pięćdziesięciolatkowie i czterdziestolatkowie pamiętają bardzo dobrze swoje pierwsze podręczniki. Legendarny już Elementarz Falskiego jest do dzisiaj niedoścignionym wzorem podręcznika. Większość pamięta słynną Alę i jej psa Asa. W latach dziewięćdziesiątych rynek podręczników bardzo się zmienił. Zamiast jednego podręcznika do każdego przedmiotu nauczyciele mieli możliwość wybory tego, według nich, najlepszego. Samych podręczników do języka polskiego dla szkoły podstawowej było siedemnaście.

Obecnie wybór jest zdecydowanie mniejszy, ale zmieniły się też same podręczniki. Podręczniki są kolorowe, mają pobudzać wyobraźnię i kreatywność dziecka. Nie zawsze są jednak dobrze przygotowane merytorycznie. Czasami wynika to z presji czasu, jakiej są poddawani autorzy podręczników. Jeszcze przed każdymi wakacjami nauczyciele dokonują wyboru, z jakich podręczników będą się uczyć dzieci. Prawdziwy test przechodzą jednak po rocznym korzystaniu. Dopiero wtedy wiadomo, czy dany podręcznik umożliwił zrealizowanie podstawy programowej. W tej chwili podręczniki dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum są darmowe. Inaczej sytuacja przedstawia się w szkołach średnich, gdzie uczniowie kupują podręczniki samodzielnie. Najdroższe są oczywiście podręczniki akademickie. Studenci oczywiście mogą korzystać z nich w bibliotekach, ale niektóre zdecydowanie lepiej jest kupić, by móc korzystać z nich na bieżąco. Wiadomo, że są one stosunkowo drogie, więc lepiej korzystać z ofert księgarni internetowych, w których podręczniki, w tym również te akademickie można kupić taniej.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

  • Graffiti, motyw niezwykły w nowoczesnych mieszkaniach

    Graffiti, motyw niezwykły w nowoczesnych mieszkaniach

    Graffiti niezwykłe rysunki, często przedstawiające twarze, gwiazdy, podpisy zdobiące mury w wielu miejscach, co jeżeli zdecydujemy się na taka sztukę współczesną w naszym mieszkaniu? Pomysł jest już nie tyle niezwykły co bardzo ciekawy, ważne jest umiejętne opracowanie motywu przewodniego, miejsca które ma być taka nowoczesną bardzo ciekawą sztuką ozdobiony. Dodatkowo pewna klimatyczność zmusza do stworzenia …Read More »