Podręczniki do nauki

Pięćdziesięciolatkowie i czterdziestolatkowie pamiętają bardzo dobrze swoje pierwsze podręczniki. Legendarny już Elementarz Falskiego jest do dzisiaj niedoścignionym wzorem podręcznika. Większość pamięta słynną Alę i jej psa Asa. W latach dziewięćdziesiątych rynek podręczników bardzo się zmienił. Zamiast jednego podręcznika do każdego przedmiotu nauczyciele mieli możliwość wybory tego, według nich, najlepszego. Samych podręczników do języka polskiego dla szkoły podstawowej było siedemnaście.

Obecnie wybór jest zdecydowanie mniejszy, ale zmieniły się też same podręczniki. Podręczniki są kolorowe, mają pobudzać wyobraźnię i kreatywność dziecka. Nie zawsze są jednak dobrze przygotowane merytorycznie. Czasami wynika to z presji czasu, jakiej są poddawani autorzy podręczników. Jeszcze przed każdymi wakacjami nauczyciele dokonują wyboru, z jakich podręczników będą się uczyć dzieci. Prawdziwy test przechodzą jednak po rocznym korzystaniu. Dopiero wtedy wiadomo, czy dany podręcznik umożliwił zrealizowanie podstawy programowej. W tej chwili podręczniki dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum są darmowe. Inaczej sytuacja przedstawia się w szkołach średnich, gdzie uczniowie kupują podręczniki samodzielnie. Najdroższe są oczywiście podręczniki akademickie. Studenci oczywiście mogą korzystać z nich w bibliotekach, ale niektóre zdecydowanie lepiej jest kupić, by móc korzystać z nich na bieżąco. Wiadomo, że są one stosunkowo drogie, więc lepiej korzystać z ofert księgarni internetowych, w których podręczniki, w tym również te akademickie można kupić taniej.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

  • Nowoczesny wystrój, a antyki

    Nowoczesny wystrój, a antyki

    Antyki są obecnie elementami bardzo chętnie znajdującymi się w naszych domach i mieszkaniach, często niestety okazuje się że nasze wybory wykończeniowe, wystrój i dodatki zabijają niezwykłego ducha jaki te meble są w stanie wnieść w przestrzeń. Warto umiejętnie wykorzystywać antyki, odpowiednie połączenie kolorystyki pomieszczeń, nowoczesnych urządzeń które nie przytłoczą, a właśnie odświeżą look z jakim …Read More »