Podręczniki do nauki

Pięćdziesięciolatkowie i czterdziestolatkowie pamiętają bardzo dobrze swoje pierwsze podręczniki. Legendarny już Elementarz Falskiego jest do dzisiaj niedoścignionym wzorem podręcznika. Większość pamięta słynną Alę i jej psa Asa. W latach dziewięćdziesiątych rynek podręczników bardzo się zmienił. Zamiast jednego podręcznika do każdego przedmiotu nauczyciele mieli możliwość wybory tego, według nich, najlepszego. Samych podręczników do języka polskiego dla szkoły podstawowej było siedemnaście.

Obecnie wybór jest zdecydowanie mniejszy, ale zmieniły się też same podręczniki. Podręczniki są kolorowe, mają pobudzać wyobraźnię i kreatywność dziecka. Nie zawsze są jednak dobrze przygotowane merytorycznie. Czasami wynika to z presji czasu, jakiej są poddawani autorzy podręczników. Jeszcze przed każdymi wakacjami nauczyciele dokonują wyboru, z jakich podręczników będą się uczyć dzieci. Prawdziwy test przechodzą jednak po rocznym korzystaniu. Dopiero wtedy wiadomo, czy dany podręcznik umożliwił zrealizowanie podstawy programowej. W tej chwili podręczniki dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum są darmowe. Inaczej sytuacja przedstawia się w szkołach średnich, gdzie uczniowie kupują podręczniki samodzielnie. Najdroższe są oczywiście podręczniki akademickie. Studenci oczywiście mogą korzystać z nich w bibliotekach, ale niektóre zdecydowanie lepiej jest kupić, by móc korzystać z nich na bieżąco. Wiadomo, że są one stosunkowo drogie, więc lepiej korzystać z ofert księgarni internetowych, w których podręczniki, w tym również te akademickie można kupić taniej.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

  • Ryzyko związane z wycieczką egzotyczną

    Ryzyko związane z wycieczką egzotyczną

    Wycieczki egzotyczne należą do jednych z najchętniej wybieranych. Dlaczego? Oczywiście dlatego, że korzystanie z nich wiąże się z dostępem do różnego rodzaju atrakcji. Atrakcyjna jest nie tylko pogoda, ale także krajobrazy, dostępne rozrywki, jak również ludzie, o zróżnicowanych zwyczajach i obyczajach. To wszystko sprawia, że do egzotycznych miejsc lubimy podróżować, czy to w gronie najbliższych …Read More »