Jak dobrać ilość materiału przy kładzeniu płytek?

Remontując lub wykańczając kuchnię albo łazienkę, stoimy przed koniecznością wyboru, zakupu i ułożenia płytek. Wybór jest kwestią estetyki i praktyki, przez co jest dokonywany subiektywnie, ułożenie możemy zostawić fachowcom, ale zakup… Zakup nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać.

Wielkość powierzchni na jakiej chcemy położyć płytki
Chcąc zamówić płytki ceramiczne przede wszystkim – i słusznie! – bierzemy pod uwagę wielkość powierzchni.
Aby poznać dokładne wymiary ścian, mierzymy szerokość każdej ze ścian osobno, dodajemy do siebie poszczególne szerokości, a następnie mnożymy ten wynik przez wysokość powierzchni, na której będą płytki. Oznacza to, iż mnożymy przez np. 1,80 m, jeśli do tej wysokości mają zostać ułożone od poziomu podłogi płytki łazienkowe lub 1,00 m, jeśli płytki kuchenne mają być ułożone wyłącznie na wysokości przestrzeni roboczej (między blatem, a szafkami wiszącymi). Inaczej niż przy liczeniu farby do malowania ścian, nie odejmujemy przestrzeni na przewidziane otwory (okienne, drzwiowe).
W przypadku podłóg, wystarczy zmierzyć długość i szerokość podłogi, a następnie pomnożyć wyniki (obliczyć pole powierzchni).

Sposób układania płytek ceramicznych
Mając wyliczoną wielkość powierzchni, musimy dodać pewien zapas. Nadmiar ten będzie poświęcony na płytki obrzeżne, ścinane.
W przypadku układania klasycznego, płytki podłogowe trzeba kupić z nadmiarem 10% dla powierzchni do 10 m2; 5% dla powierzchni od 10 do 50 m2; 3% dla powierzchni powyżej 50 m2.
Przy układaniu w romb (w karo) wartości procentowe dla wymienionych wyżej powierzchni wynoszą odpowiednio 20, 10 i 5%.

Zapas i straty materiałowe przy układaniu płytek ceramicznych
Po wyliczeniu powierzchni, na której będą układane płytki, orientacyjnym oszacowaniu potrzebnej ilości płytek, musimy… Znowu doliczyć około 10-15% ilości.
Dodatkowe dziesięć do piętnastu procent stanowi zapas na czas remontu – zawsze część płytek będzie cięta w miejscu eliminującym z wykorzystania resztę płytki, a część materiału nam po prostu… spęka z naszej winy wskutek uszkodzeń mechanicznych lub nieodpowiedniego przechowywania.
Reszta nadmiaru będzie naszym zabezpieczeniem na przyszłość i umożliwi wymianę jednej lub kilku płytek.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

  • Wystrój salonów fryzjerskich

    Wystrój salonów fryzjerskich

    Obecnie wybierając się do salonu fryzjerskiego wiele z nas jako główny punkt przyjmuje nowoczesność, wyposażenie które ma na celu przekonanie nas do umiejętności wiedzy i perfekcji w dzianiu osób pracujących. Oczywiście pojawiają się salony odstraszające, przypominające PRL’oweskie wyposażenia. Jednak wiele młodych kobiet swoje kroku kieruje ku zmianą, precyzji, wiedzy i umiejętności dostosowania się do nowoczesnych …Read More »